Blog

Çamaşırlar Nasıl Yıkanmalı?

 •  23.1.2017
 •  

Çamaşırlar Nasıl Yıkanmalı?

Giysilerinizin ilk günkü gibi kusursuz kalmasını istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey onları nasıl yıkayacağınızı öğrenmektir.
 
İşte en sevdiğiniz giysilerinizin mahvolmasına yol açan en sık düşülen yıkama hatalarından bazıları:
 
 1. Uygun olmayan sınıflandırma : Yıkanacak çamaşırın rengine göre ayrım yapmanın yanında, çamaşırın yapıldığı materyale de dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin, polar kumaşların diğerlerinden ayrı olarak yıkanması gerekiyor. Ayrıca, havlularınızla sentetik kumaştan yapılmış ürünleride kesinlikle birlikte yıkamamalısınız. Bu arada yün ürünleri yıkarken, yıkama talimatlarını okumayı unutmayın.
   
 2. Lekeleri yanlış yöntemle çıkarmak : Eğer lekeleri hunharca çitiliyorsanız, çamaşırlarınızda oluşacak yeni deliklere o kadarda şaşırmayın. Lekeler nazikçe çıkarılmalıdır. Lekelerden kurtulmanın en iyi yolu üzerine uygun deterjanla ıslatılmış beyaz bir kumaş koyup, kendiliğinden çıkmasını beklemektir.
   
 3. Gereğinden fazla deterjan kullanmak : Bu çamaşırın yıkanma esnasında çok fazla köpük oluşmasına ve oluşan fazla köpükte kirin kıyafetin belli bölümlerinde örneğin yaka kısmında toplanmasına sebep olur. Yani fazla köpük kıyafetlerin daha fazla kirlenmesiyle sonuçlanacaktır. Hiç birimizin ulaşmak istemediği bir netice diye düşünüyorum.
   
 4. Fermuarlara dikkat etmemek : Açık fermuarın dişleri kıyafetlerinizi makinede kolayca mahvedebileceği için, yıkamadan önce fermuarların kapalı olmasına özen gösterilmelidir. Açık fermuarlar başka giysilerimize veya ürünlerimize de zarar verebilir.
   
 5. Düğmeli kıyafetler : Düğmeli kıyafetlerinizin düğmelerini açmayı unutmamalısınız. Aksi takdirde düğmeler kopabilir, düğmesiz bir gömlek hoşunuza gitmeyebilir.
   
 6. Gereğinden fazla çamaşır suyu kullanmak : Çamaşır suyu kumaşların dayanıksız hale gelmesine ve kolayca yırtılmasına sebep olur. Atletlerinizin çamaşır suyu reklamlarında ki gibi cart diye ortadan yırtılmaması için az miktarda da kullanmanız gerekiyor. Çamaşır suyunu çok kullanmak yerine daha yüksek sıcaklıkta yıkama yapabilirsiniz.
   
 7. Mayoları ve deniz şortlarını çamaşır makinesinde yıkamak : Bu gibi ürünler ya da aynı materyelden yapılan ürünler kesinlikle makinede yıkanmamalıdır. Soğuk suda elde yıkamak en iyi çözüm...
   
 8. Makinenin “dinlenmesine” izin vermek : Bazı kullanıcılar makinenin arka arkaya bir kaç yıkama yapması durumunda bozulacağını düşünüyorlar ve makinenin dinlenmesine izin veriyorlar. Fakat, bu yöntem hatalı. Aksine, makineyi defalarca ara vermeden kullanmak makine bu sürede kendini ısıtmış olduğu için enerji tüketiminden tasarruf sağlayacaktır.
   
 9. Yastıklar ve battaniyeleri sadece bir devirde yıkamak : Eğer yastıklarınızı veya battaniyelerinizi çamaşır makinesinde yıkıyorsanız, iki defa yıkayın. Çünkü tek yıkamayla köpük battaniyelerin tüyleri içinde, sabun ise yastıkların içinde kalabilir.
   
 10. Kıyafetleri ayırmadan yıkamak : OYıkama işleminden sonra yapılan en yorucu işlerden biride çorapları eşleştirmek için kıyafetlerin arasından bulmaya çalışmaktır. Neden önce çorapları ayrı yıkamayı denemiyorsun? Eminiz ki sonuçtan memnun kalacaksın.
   
 11. Havlular için yumuşatıcı kullanmak : Bu kimyasallar kumaşların emicilik kapasitesini düşürür. Bu yüzden havlular için yumuşatıcı kullanmamak en iyisi.
   
 12. Bir çok çamaşırı tek seferde yıkamak : Çamaşır makinesine tek seferde çok fazla yükleme yapmak, makinenizin bozulmasına sebep olabilir.
   
 13. Rüzgarlık ve yağmurlukların yanlış şekilde yıkanması : Bu ürünlerin yapılarının makinede bozulmasını istemiyorsanız, makineye üç küçük tenis topu koyabilirsiniz. Bu aynı zamanda üzerilerinde köpük kalmamasını da sağlayacaktır.
   
 14. Çok pahalı deterjan tozlar ve sıvılar kullanmak : Neredeyse kullandığımız tüm deterjanları evde kullandığımız basit eşyalardan oluşturabiliriz. Tuz kullanarak kıyafetlerin daha parlak görünmesini, tebeşir veya çamaşır sabunu kullanarak lekeleri gidermeyi, limon kullanarak giysilerin daha yumuşak ve hoş kokulu olmasını sağlayabiliriz.
   
 15. Makineye dikkat etmemek : Makinenize dikkat etmeniz önemlidir. Toz yıkama bölgesinin hareket edebileceğini unutmayın. Özellikle bu bölmenin arkasına doğru birikmiş deterjan kalıntısı var mı kontrol etmelisiniz. Yıkama işleminden sonra çamaşır makinesini içi kurumayacak şekilde kapatmayın. Yılda bir kez sıcak su ve sirke ile temizleme döngüsü uygulayın. Bu, çamaşır makinesinin bozulmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

DİĞER BLOGLARIMIZ