Diğer Yazılar


Kışlıklar Nasıl Temizlenir ve Kaldırılır?

  •  18.11.2017
  •  

Kışlıkları Nasıl Temizlenmesi ve Kaldırılması Gerekir?

Kış mevsimi bitti ve havalar iyice ısınmaya başladı. Tabi havaların değişmesi de evlerde birçok değişikliğin beraberinde gelmesi demektir. Kış mevsiminden yaz mevsimine geçerken de kışlıklar dolaplara kaldırılır. Birçok insan kışlık eşyalarını hurçların içerisinde saklar. Ayrıca koli, çekyat ya da evdeki belirli dolaplara da konulur. Kışlık her eşyanın da kaldırılma şekli farklıdır. Eşyalarınızın zarar görmeden saklanmasını istiyorsanız belirli faktörlere dikkat etmeniz gerekir. Kışlıkları kaldırırken büyük problemimiz: yorganlar olarak bilinir. Fakat belirli şeylere dikkat edilirse bu konuda kolaylığa kavuşturulmuş olur.

Kışlıkları kaldırırken büyük problemimiz olan Yorganlar

Havaların ısınmasıyla birlikte kışlık tüm eşyalar belirli şekillerde saklanırlar. Kimi eşyalar kolayca saklanabilirken kimisi de oldukça vakit alabilir. Bunların içerisinde en çok zorlanılan konun da yorganları kaldırmaktır. Fakat belirli şeylere dikkat edildiği takdirde saklamak zor olmaktan kurtulacaktır.

Yorganları saklamadan önce temiz bir şekilde yıkamak gerekir. Bunun için de küvetin içerisinde yıkamak yararlı olacaktır. Deterjanın içerisine karbonat eklenmesi de temizlik sağlar. Sonrasında yorganı güneşe bırakmak gerekir. Böylece bakteriler muhafaza edilir. Yorgan kuruduktan sonra içine rendelenmiş bir sabun keseyle birlikte konulur. Sonrasında katlanır. Yorganları saklamak için vakumlu poşetleri tercih edebilirsiniz. Bunlar yorganın fazla yer kaplamasını engeller. Vakumlu poşetlere de her yerde ulaşabilirsiniz. Mağazalar da, marketlerde, pazarda ve internet sitelerinde uygun fiyatlarla satılır. Fakat ipek ya da sentetik eşyaların vakumlu poşetler de saklanmaması gerekir. Kışlıkları kaldırırken büyük problemimiz: yorganlar olduğundan bu yöntemler yararlı olacaktır.

Yorganları Saklamak İçin Neler Kullanabiliriz?

Kışlıklar içerisinde en büyük olan eşyalar yorganlardır. Yorganı saklarken sadece ortadan kaldırmayı düşünmek yanlış olur. En az zarar görmesini sağlamak gerekir. Uzun süre saklamayı düşünüyorsanız ara sıra hava almalıdır.

Yorganları saklarken yorgan saklama kutularını tercih edebilirsiniz. Yorganın şeklinde de küçük hasarlara neden olan ve saklanmasını sağlayan bu kutuların fiyatları 30 lira civarıdır. Birçok yerden de saklama kutularını temin edebilirsiniz. Kutuyu satın alırken yorganınızın ebatlarına uygun bir şekilde seçmeniz gerekir.

Yorgan saklarken vakumlu yorgan hurcunu da tercih edebilirsiniz. Havasını çektiğinizden az yer kaplar. Ayrıca varsa baza altında da saklayabilirsiniz. Kışlıkları kaldırırken en büyük problem: yorganlar olduğundan bu tür şeyler kolaylık sağlar.