İçerik Detay

Renkler Ruh Halimizi Nasıl Etkiliyor?

  •  6.2.2017
  •  

Renkler ve renklerin modumuzu nasıl etkilediği hakkında hayretverici birkaç gerçek!

Renkler iç mimaride büyük bir öneme sahiptir. Sadece farklı renk seçeneklerini kullanarak tüm odalarımızda sıcak ve benzersiz bir atmosfer yaratabiliriz. İnanması güç ama bir kaç farklı renkte boyanan duvarlar sizi neşelendirebilmekte, sakinleştirebilmekte ve hatta sizi motive edici dahi olabilmektedir. 

Biz de sizinle evinizi dekore etmeye karar verdiğinizde, dekorasyonda kullanacağınız renk tonlamalarının seçiminde işinize yarayacak bir kaç küçük detay paylaşmak istedik. Bunlar duygu durumunuzu etkileyebilecek küçük ama önemli detaylar. Şimdi renklerin bize neler hissettirdiğinden bahsedelim :) 

Renkleri tarif ederken kullanmış olduğumuz görselleri kendi mağazamızdaki nevresim modellerinden ekledik, bu yazıda bahsettiğimiz renkleri odalarınız duvarlarında, çerçevelerde, örtülerde veya nevresim takımlarında kullanabilirsiniz.

Siyah

Siyah çok güçlü olduğu kadar oldukça sade ve şık bir renktir. Yatak odası veya oturma odası için çok karanlık bir seçim olmasına karşın, home-office için mükemmel bir seçenek. Ancak siyahı kullanmaya karar verdiğinizde, odanızın ışık alan aydınlık bir oda olmasına ya da yeteri miktarda ışık kaynağıyla desteklediğinize emin olun. Örnek olarak aşağıdaki siyah renk nevresim takımı iyi ışık alan bir yatak odasında çok şık duracaktır. Bunun haricinde ışık almayan bir yatak odanız varsa siyah renkten uzak durmanız gerekir.

Cotton Box Osmanlı Saten Nevresim Takımı Çift Kişilik Malhun Siyah

Beyaz

Beyaz zarif, dingin ve huzur veren bir renk. Gösterişli ve enerji dolu bir dizayn arayanlar için doğru bir seçim olmayacaktır ancak sade, ferah ve huzurlu ve zengin görünümlü bir atmosfer yaratmak isteyenler için mükemmel bir seçim. Beyazın verdiği keyfi denemekten, çabuk kirlenir o diyerek kendinizi mahrum bırakmayın. 

Maxstyle İpek Tencel Royal Spring Nevresim Takımı

Mor

Mor cinsel isteği artırdığı bilinen bir renk, bu nedenle yatak odalarınızın dekorunda veya nevresim takımı olarak kullanmanızı öneririz. Aşk-ı memnunun sıkı takipçileri olarak hepimiz biliyoruz ki Nihal odasını yeniden dekore etmek istediğinde mor rengini tercih etmişti. Demek ki sevgili Nihal’in bu konuda bir bildiği varmış, o seçimi boşuna yapmamış. :) Her ne kadar Behlül’le istenilen sonuca varılamamış olsa da bunu Bihteri’in cazibesinin varlığına bağlıyor ve morun başarısının hakkını yemiyoruz. 

Cotton Box Çift Kişilik Pamuk Saten Nevresim Takımı - Kösem Sultan

Mavi

Mavi su ve havayla bağdaştırılan serin bir renk olduğundan genelde banyolarda kullanılıyor. Oysa ki mavi insanı sakinleştiren, konsantre olmasını sağlayan ve sinirleri yatıştıran bir renk olduğundan, özellikle açık tonları ve deniz mavisinin yatak odası dekorasyonunda kullanımı yerinde bir seçim olacaktır. Turkuaz ve beyazın birlikteliğinin hangi odada kullanılırsa kullanılsın kendine hayran bırakan bir kombinasyon olduğunun eminim sizde farkındasınızdır. Aşağıda da buna örnek olacak şahane bir nevresim takımı fotoğrafı var.

Taç Saten Delux Çift Kişilik Nevresim Takımı - Aspen Mavi

Yeşil

Yeşilin ferahlığı ve canlılığı ile yarışabilecek renk çok azdır. Canlı enerjisinin bolluğu yanında yeşil aynı oranda sakinlik ve huzur veren bir renktir. Yeşilin yatak odanız ve oturma odanızda aradığınız havayı yakalamaya yardımcı olacağına eminiz. Yeşilin koyu tonlarını kullanmak istiyorsanız, odanın aydınlık bir oda olmasına özen gösterin. Aksi takdirde istemeden boğucu bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Taç Pamuk Saten Çift Kişilik Nevresim Takımı - Blaise Yeşil

Kahverengi

Kahverengi basit ve doğal bir görünüm  yaratmak için ideal seçim. Sıcak, samimi olan bu rengi kullanmadan rustik tarzda bir atmosfer elde edemezsiniz. Özellikle erkeklerin dekore ettiği odalarda çokça kullanılan kahverengi,  güven hissinin ve konforun rengidir diyebiliriz. Aşağıdaki tonlarda bir nevresim takımı da odanıza çok yakışacaktır.

Varol Pamuk Saten Çift Kişilik Nevresim Takımı - Taş

Kırmızı

Hepimiz kırmızının enerji ve tutkunun rengi olduğu konusunda hemfikiriz. Bolca zaman geçirdiğimiz oturma odalarınız için enerji dolu, modunuzu yüksek tutmanıza yardımcı bir seçim olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki kırmızıda göz doldurucu özelliğinden dolayı dikkatle kullanılması gereken bir renk. Dekorasyonda kullanılacak objelerde tercih edilebileceği gibi, sizin seçiminiz duvarı kırmızıya boyamakta olabilir. Ancak bu durumda en azından sadece bir duvarı boyamanız amaçladığınız enerjiyi yakalamak için yeterli olcaktır, diğer duvarları ise örneğin beyaz gibi dengeleyici bir renkle boyamak odanıza ferahlık ve modernlik katacaktır. 

Evimemoda Ranforce Çift Kişilik Nevresim Takımı - Starling v1

Pembe

Tasarımcılar bu rengi cinsiyetçi kimliğinden dolayı biraz problemli bulurlar. Genelde kız bebek odalarında kullanılır, onun dışında bu rengin oturma odası mutfak gibi ortak alanlarda çok da kullanıldığına rastlamamışızdır. Oysa pembenin farklı tonları odanızı çok farklı diyarlara taşıyabilir. Açık tonları odanıza şık, ferah ve zengin bir görünüm kazandırırken koyu tonlarının soft renklerle kombinasyonu odanıza genç ve dinamik bir enerji katacaktır.

Taç Pamuk Saten Çift Kişilik Nevresim Takımı - Julian Pembe

Turuncu

Turuncu sıcak, keyifli ve huzuru hissettiren ve kesinlikle iştahı açan bir renk. Oturma odanızda kullandığınız takdirde misafirleriniz kendilerini evlerinde gibi hissedecekler. Mutfak ve yemek odalarında kullanmak ise iştahı açıcı olması özelliğinden dolayı keyfiniz için süper, formunuz için ise üzücü bir haber.

Taç Pamuk Saten Çift Kişilik Nevresim Takımı - Brand Oranj

Sarı

Sarı konusunda biraz dikkatli davranmak gerekli. Bu eğlenceli parlak rengin sadece odaya ışık katmaya çalışırken objelerde kullanılması gerekiyor. Mesela sarı halı ya da yastık kılıfı, koltuk dekor örtüsü gibi objeler kesinlikle göze hitap edecek ve odanızı aydınlatmanıza yardımcı olacaktır. Ancak duvar için sarıyı tercih ettiğiniz takdirde göz yorucu ve rahatsız edici bir hava yaratacaktır.

Taç Pamuk Saten Çift Kişilik Nevresim Takımı - Paradise Sarı

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle, yorum öneri ve görüşlerinizi bekliyoruz :)