İçerik Detay

Yatak Örtüsü Nasıl Yıkanır?

  •  18.10.2017
  •  

Yatak Örtüsü Nasıl Yıkanır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yatak odaları, evlerin en gözde mekânlarıdır. Ev sahiplerinin bütün günün yorgunluğunu üzerlerinden attıkları, rahat ve huzurlu bir uyku uyudukları mekânlardır. Yatak odası birçok üründen oluşur ve bunlardan birisi de yatak örtüleridir. Yatak örtüleri, kişilerin zevkini ve tarzını yansıtır. Elbette sadece tarza ve zevke göre tercih yapılmaz. Yatak odalarının diğer ürünleri ve yatağın diğer parçaları da yatak örtüsü tercihini etkiler. Gösterişi sevenler daha şatafatlı, daha parlak, işlemeli yatak örtülerini tercih ederler. Sadelikten hoşlananlar ise daha sade, klasik ve düz modelleri tercih ederler. Bütün kullanım eşyaları gibi yatak odası örtülerinin de zaman zaman yıkanması gerekir. Peki, yatak örtüsü nasıl yıkanır?

Yatak Örtüsü Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatak örtüleri hassas ürünlerdir. Bu yüzden yıkama esnasında özel hassasiyet gerekir. Öncelikle yatak örtüsünün kumaş özelliklerinin ve dokusunun belirlenmesi gerekir. Yatak örtülerinin üzerlerinde veya kullanım kılavuzlarında yıkama talimatları genellikle yazar. Bir kısmı için sadece kuru temizlemede yıkanması uyarısı bulunsa da büyük çoğunluğu çamaşır makinelerinde yıkanabilir. Eğer mümkünse yatak örtüsü yıkanırken makineye başka bir ürün katılmamalı, tek başına yıkanmalıdır. Böylece yatak örtüsü daha iyi yıkanacak başka ürünlerle renk karışımının önüne geçilmiş olacaktır. Yatak örtüleri vücutla doğrudan temas ettiği için deterjan oranının iyi ayarlanması, pek fazla deterjan kullanılmaması önerilir. Eğer mümkünse sıvı deterjan tercih edilmelidir. Yatak örtüsü nasıl yıkanır sorusunun cevabı çoğu zaman yatak örtüsünün kendisinde saklıdır.

Yatak Örtüsü Nasıl Yıkanır? Nasıl Kurulanır?

Pullu ve işlemeli yatak örtülerinin yıkanmasında daha hassas olunmalıdır. Pulların dökülmesine veya kopmasına karşı bu tarz yatak örtülerinin bir torba içerisinde yıkanması önerilir. Bu sayede hem yatak örtüsü hem de çamaşır makinesi güven altına alınmış olur. Yatak örtüsü nasıl yıkanır sorusunun cevabı kadar yatak örtülerinin yıkandıktan sonrası da önemlidir. Yıkanan yatak örtüleri, genellikle gölgede ve serilerek kurutulur. Kurutma makinesi ve güneş altında kurutulması tavsiye edilmez. Ütülenebilir uyarısı bulunmuyorsa da kesinlikle ütülenmez. Bu sayede örtü kumaşının zarar görmesi engellenmiş olur.