İçerik Detay

Yıkama Sembolleri ve Anlamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  •  8.10.2017
  •  

Yıkama Sembolleri ve Anlamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çamaşır yıkarken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Bu püf noktalara dikkat edilmediği takdirde çamaşırların kısa sürede yıpranması, renginin solması, küçülmesi ya da sünmesi gibi olumsuzluklar meydana gelebilir. Bu sebepten ötürü çamaşırların üzerinde bulunan yıkama sembolleri ve anlamları dikkatle incelenmelidir. Çamaşırları rengine ve türüne göre sınıflandırarak yıkamak, kullanılan deterjanın özelliklerinden çamaşır makinesinin program seçimine kadar birçok özelliğin göz önünde bulundurmak gerekir.

Yıkama Yaparken Dikkat Edilecek Durumlar

Çamaşırlar makineye atılmadan önce mutlaka ters çevrilmelidir. Beyaz ve renkli çamaşırlar bir arada yıkanmamalıdır. Ayrıca renkli çamaşırların görünen yüzü değil, iç kısmı deterjana maruz kalacağından; bu yöntemle renklerin solması çok daha uzun zamanda gerçekleşmektedir. Kullandığınız ürünlerin ilk günkü gibi kalması için yıkama sembolleri ve anlamları en önem verilmesi gereken konudur.

Yıkama Sembolleri ve Anlamları Nelerdir?

Çamaşırları kullanırken olduğu kadar, yıkayıp muhafaza ederken de oldukça dikkatli davranılması gerekir. Belli başlı yıkama sembolleri ve anlamları;

·        Makine Yıkama, Normal: Çamaşır, bu amaç için yapılmış bir makinede en sıcak su ile, deterjan veya sabun kullanılarak yıkanabilir ve çalkalama yapılabilir.

·        Makine Yıkama, Soğuk: Başlangıç suyu sıcaklığı 30C’yi geçemez.

·        Makine Yıkama, Ilık: Başlangıç suyu sıcaklığı 40C’yi geçemez.

·        Makine Yıkama, Sıcak: Başlangıç suyu sıcaklığı 50C’yi geçemez.

·        Makine Yıkama, Sıcak: Başlangıç suyu sıcaklığı 60C’yi geçemez.

·        Makine Yıkama, Sıcak: Başlangıç suyu sıcaklığı 70C’yi geçemez.

·        Makine Yıkama, Sıcak: Başlangıç suyu sıcaklığı 95C’yi geçemez.

·        Makine Yıkama, Ütüsüz: Çamaşır, düşük sıkma yapılmadan önce soğuk çalkalama yapılarak veya soğutularak, ütüsüz saklamaya ayarlı olarak makinede yıkanabilir.

·        Makine Yıkama, Hafif ve Hassas: Hassas çamaşırlar için ürün makinede hafif çalkalama ve/veya düşük zamana ayarlı olarak yıkanabilir.

·        Elde Yıkama: Çamaşır su, deterjan veya sabun kullanarak ve hafif el hareketleriyle elde yıkanabilir.

·        Yıkanmaz: Ürün hiçbir işlem ile güvenli olarak yıkanamaz. Genellikle kuru temizleme talimatı ile birlikte bulunur.

·        İhtiyaç Duyulduğunda Ağartma: Yıkama sırasında her türlü ticari ağartıcı kullanılabilir.

·        Ağartma Yapılmaz: Ağartıcı ürünler kullanılamaz. Bu kumaşın solmazlığı ya da yapısal olarak ağartıcılara karşı direnci yoktur.